محل تبلیغات شما

سعید جلیلی:

نمی‌توان کشور را معطل مذاکره گذاشت 

   ۱۴۰۰/۰۲/۱۸

جلیلی:نباید معطل مذاکره ماند/ روند ۸ساله دولت تحریم‌ها را دو برابر کرد


سعید جلیلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگویی ویدئویی با موضوع «ت خارجی واقعی» با حضور مهدی صفری، سفیر سابق ایران درچین و روسیه، با انتقاد از دیپلماسی اقتصادی دولت ، ظرفیت‌های اقتصادی ایران در عرصه بین‌المللی را موردبررسی قرار داد.
جلیلی در این گفت‌وگو اظهار داشت: بگوییم که دنیا فقط آمریکاست و دو سه کشور اروپایی و تمام توانمان را روی این فرضیه بگذاریم، نتیجه‌اش چه می‌شود؟ همان چیزی که امروز شده. می‌بینید یکی که شما را تحریم می‌کند و حتی کشورهای دیگر را هم به خاطر ارتباط و کار با شما تحریم می‌کند. علی‌رغم همه تعهداتی که طبق برجام انجام دادید، دیدید که آمریکا چه‌کار کرد؟ خودش که با شما روابط اقتصادی نداشت و تحریم‌های اولیه را به شما تحمیل کرد، حتی بقیه را هم تحریم می‌کرد که چرا با ایران حتی یک تراکنش بانکی دارید. اروپایی‌ها هم که بعد از برجام، نه شرکت‌ها و نه بانک‌هایشان حاضر نشدند با شما یک کار جدی بکنند.
به گزارش فارس، وی گفت: آیا راه‌حل همین است که بگوییم در صد روز آخر هم می‌رویم به وین و با آن‌ها صحبت می‌کنیم که ببینیم چند تحریم رفع می‌شوند، بعد او بیاید لیست بدهد که سه دسته تحریم داریم، یک دسته از تحریم‌ها که اصلاً رفع نمی‌شوند، یک دسته تحریم‌ها که بیا مذاکره کن و در زمینه‌های دیگری غیر از هسته‌ای تعهداتی بده. آیا این مدل را باید دنبال کرد یا باید راه‌حل داشت؟ کشور را که نمی‌شود معطل چند تا مذاکره و اراده یکی دو قدرت در دنیا کرد که آیا با شما همراهی بکنند یا نکنند. این اتفاقاً یکی از آن ایرادهای اصلی است که در بحث‌های قبلی هم‌عرض شد که با این شیوه‌ها نمی‌شود اقتصاد کشور را اداره کرد و جهش داد و به پیشرفتی در شأن کشور رساند.
سهم ایران از ۱۱ میلیارد دلار واردات صیفی‌جات روسیه، تقریباً هیچ است
عضو شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: کشور ما که یکی از فرصت‌های خوبش این است که 15 همسایه دارد که خودش فرصت بسیار خوبی است که خداوند برای کشور ما قرار داده. مبلغی نزدیک به هزار میلیارد دلار واردات همسایگان ماست. یعنی شما یک بازار هزار میلیارد دلاری فقط در همسایگی خودتان دارید که اگر از همین استفاده کنید، کلی فرصت‌های خوب اقتصادی خواهید داشت.
جلیلی با بیان اینکه روسیه چیزی نزدیک به 11 میلیارد دلار واردات صیفی‌جات دارد، گفت: وقتی‌که مبادی ورودی آن بسته می‌شوند و به هر دلیلی با اروپا یا ترکیه در مقطعی دچار مشکل می‌شود، شما باید در اینجا بروید و آن بازار را بگیرید. اگرچه در غیر این صورت هم شما می‌توانید به دلیل نزدیکی جغرافیایی با روسیه و بسیاری از مسائل دیگر در این زمینه موفقیت‌هایی داشته باشید. سهم ما از این 11 میلیارد دلار چقدر است؟ تقریباً هیچ. اگر اشتباه نکنم در صیفی‌جات چیزی در حدود 100، 120 میلیون دلار. چرا ما از این ظرفیت استفاده نمی‌کنیم؟ من دو سال پیش به منطقه آبدان در استان بوشهر رفتم. فصل برداشت گوجه بود. جلسات مختلفی با گوجه‌کارها داشتیم. بندگان خدا می‌گفتند گوجه‌ها روی دست ما مانده و کسی از ما نمی‌خرد، چرا؟ چون بازار کشور تأمین است و صادرات نداریم. درصورتی‌که این محصول می‌تواند برای شما هم تولید شغل و هم ارزآوری و منطقه‌ای را آباد و کلی هم به اقتصاد کشور کمک کند. چنین بازار عظیمی مثل روسیه هم در کنار شماست.
وی با اشاره به اینکه اگر شما مذاکره و فرصت‌ها را بالفعل کردید و دستتان پر شد، اصلاً برخی از مذاکرات از موضوعیت می‌افتند، اظهار داشت: وقتی شما توانستید نفت‌تان را تبدیل به فرآورده و بنزین کنید و بفروشید، دیگر اصلاً دنبال مذاکره نیستید که اجازه بدهید من نفتم را بفروشم. تازه می‌گویید که می‌خواهم نفت بخرم و تبدیل به فرآورده کنم و در کشورهای منطقه توزیع کنم و تو هم عملاً برای تحریمش هیچ کاری نمی‌توانی بکنی.


تـــو لَـــــی ( دوست شــنـاســی )

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی